• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy prawo pozwala na zniszczenie czyjegoś drona?
#1
Moi Drodzy temat, który budzi sporo kontrowersji wśród operatorów. Czy ktoś może bezkarnie zestrzelić waszego drona? Tak. Ale jest kilka "ale".

Po pierwsze, nie może tego zrobić przeciętny Pan Kowalski, na przykład kiedy latacie nad jego posesją (przestrzeń powietrzna nad prywatną działką nie należy do jej właściciela). Takie działanie byłoby zwyczajnym uszkodzeniem mienia.

Zestrzelenie, przejęcie kontroli nad dronem lub unieruchomienie jest możliwe przez Policję, Straż Graniczną, Biuro Ochrony Rządu, Służbę Celną i Więzienną, Służby Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Marszałkowską, Żandarmerię Wojskową, Siły Zbrojne RP, Centralne Biuro Antykorupcyjne. Lista jest długa, pełne brzmienie możecie znaleźć w Ustawie Prawo Lotnicze art. 126a.

Oczywiście aby przejęcie, unieruchomienie lub zestrzelenie mogło mieć miejsce, musi istnieć podejrzenie, że dron zagraża życiu lub zdrowiu jakiejś osoby, może użyć do ataku terrorystycznego, zakłóca przebieg imprezy masowej lub znajduje się w przestrzeni, w której loty są zabronione.

Z ciekawostek, w Warszawie już miało miejsce unieszkodliwienie drona, który pojawił się tam, gdzie nie powinien.
  Odpowiedz
#2
A to ciekawe. Wiedza Policji na temat bezzałogowców jest mocno ograniczona, więc ciekawi mnie jakie sytuacje mogą uznać za "zagrażające życiu lub zdrowiu jakiejś osoby". Plus jest taki, że mamy konkretny paragraf na wypadek gdyby Pan Kowalski postanowił się pobawić wiatrówką Wink Bo takich "życzliwych" w naszym kraju nie brakuje.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości